Hoppa till innehåll

Jubileumsturnén on the road!

| Sirkus Finlandia

Sirkus Finlandia vaknar just nu upp i Keuru – med andra ord har vi redan nått Mellersta Finland. Dagarna går snabbt och orterna susar förbi när vi väl kommer ut på vägarna!För bara en månad sedan förberedde vi jubileumsårets show i Karis, och nu reser vi från spelplats till spelplats hela vägen upp till Ivalo – där vi för övrigt är om ungefär en månad.

Säsongen har fått en fantastisk start: vi har fått njuta av utsålda föreställningar och tagit emot gratulationer längs med vägen. För några dagar sedan uppmärksammades cirkusen bland annat av Mänttä ungdomscirkus i början av föreställningen, och i Lahtis gjorde Fackförbundet Pro detsamma. Dessutom har skådespelaren Martti Suosalos sång till cirkusen i sociala medier fått enormt mycket beröm, liksom lyckönskningen från buktalarmästaren Sari Aalto. Tack till alla som redan har uppmärksammat oss på olika sätt! På hemsidan kan du dela med dig av dina egna minnen från Sirkus Finlandia – och det finns förstås inget som hindrar dig från att skicka en gratulation också ☺

Bild: Johan Ljungqvist

Jubileumsåret syns också i det växande antalet följare på sociala medier. Följ oss gärna på Instagram och Facebook för att få en inblick i cirkusvardagen – både ur artisternas och personalens perspektiv, i manegen och ute på turnén. Förresten: vi kommer också till TikTok, där kan du följa oss på turnén!

Bland cirkusfolket är stämningen på topp, och till exempel ett tillfälligt bakslag i vårvädret väckte mest roade skratt: ”Oh, this is Finland!” Som tur var gick frostnätterna och snöfallet fort förbi. Efter det har vi firat födelsedagar ute på spelplatserna, festat på valborgsmässoafton som det hör till, och hunnit bekanta oss med orterna vi besöker. I det här nyhetsbrevet hittar du också bilder från bakom kulisserna.

Bild: Simo Viitanen
Bild: Simo Viitanen
Bild: Katerina Rangelov

Ännu några ord också om praktiska saker. I april månads nyhetsbrev berättade jag att vi under den här säsongen turnerar med ett smidigare och mindre tält. Det här, och den nya läktarkonstruktionen som följer med det, är bra att ha i åtanke. Det lönar sig att köpa biljetter i god tid för att få njuta av jubileumsårets förstklassiga show under stjärnkupolen. Epassi fungerar nu också på cirkusen. Det här har många frågat efter och önskat sig – och nu är det verklighet.

I maj uppträder Sirkus Finlandia ännu på följande orter:


12.05.2026 Kauhajoki

13.05.2026 Jalasjärvi

14.05.2026 Alajärvi

15.05.2026 Alahärmä

16.-17.05.2026 Jakobstad

18.-19.05.2026 Karleby

20.05.2026 Kalajoki

21.05.2026 Brahestad

22.-31.05.2026 Uleåborg

Sirkus Finlandia på Facebook

Sirkus Finlandia på Instagram

Egna minnen från Sirkus Finlandia kan delas här till jubilemumsårets ära: www.sirkusfinlandia.fi/muistoja/

Biljetter och all övrig info: www.sirkusfinlandia.fi/sv/

Vi ses jubileumsårets tecken runt om i Finland!

Elias / SF